Giresun Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

Tıbbi atıklar ayrı toplanıp imha edilmedikleri takdirde, tehlikeli hastalıkların insanlara bulaşma riskinin önüne geçilemeyeceği gibi, birçok sağlık, çevre ve maliyet probleminin ortaya çıkması da kaçınılmazdır. Tıbbi atıklar hususundaki çalışmalar, “Temiz Şehir ve Sağlıklı Toplum”un oluşmasına katkı sağlayan uygulamalardır.

Giresun Belediyesi tarafından yap işlet devret şeklinde yapılan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi 2013 yılında açılmıştır.

Giresun Merkez Organize Sanayi Bölgesi’nde Aysis Atık Yönetim Sistemleri şirketi tarafından işletilen Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde yaklaşık 10 kişi istihdam edilmektedir.

Giresun ilinde Tıbbi Atıklar Hususunda hizmet veren firma, yönetmelikler çerçevesinde tıbbi atıkları, idari mercilerin tayin ettiği atık merkezlerine, sağlıklı koşullarda taşıyarak çevre sağlığına katkıda bulunduğu gibi, büyük ve küçük ölçekli her türlü tıbbi atık bertaraf sistemlerini projelendirmektedir.

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile daha çabuk, daha hijyenik bir ortamda çevresel olarak, tıbbi atığın bertaraf edilmesinde önemli bir yeri olmaktadır. Bundan dolayı cihaz ve ekipman seçiminde ihaleyi alan firma da Vertisa Çevre Teknolojileri firmasının ürettiği Promed marka sterilizasyon cihazlarını tercih etmiştir.