Hakkari Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

Hakkari ilindeki sağlık tesislerinin tıbbi atıkları Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait tesislerde bakteri ve mikroplardan arındırılarak zararsız hale getiriliyor.

Çevre ve insan sağlığına büyük önem veren Van Büyükşehir Belediyesi, tıbbi atık sterilizasyon ve bertaraf tesisi tam kapasite ile çalışıyor. Bu kapsamda kent genelinde hizmet veren hastane ve muayenelerde yapılan işlemler sonucunda ortaya çıkan hastalık yayma riski yüksek patolojik atıklar, kesici-delici atıklar ve diğer tıbbi atıklar uzmanlar gözetiminde toplanıyor. Daha sonra özel araçlarla tıbbi atık sterilizasyon ve bertaraf tesisine götürülen atıklar burada buharla sterilizasyon işleminden geçiriliyor. İşlem sırasında tıbbi atıkların üzerinde bulunan ve bulaşıcı olma riski taşıyan zararlı bakteri-mikroplar %99,99 oranında yok edilerek bütün olası zararlar ortadan kaldırılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait tıbbi atık sterilizasyon ve bertaraf tesisi, modern ve yüksek kapasite tesis olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 3 bin metrekare alana kurulu tesiste Van ile birlikte Şırnak ve Hakkari’de dahil toplam 3 ilin tıbbi atıkları toplanıyor. Bir günde 8 ila 10 ton arasında tıbbi atık bertaraf kapasitesine sahip tesiste, tüm işlemler alanında uzman kişilerin gözetiminde, atık yönetmeliğinin esaslarına uygun bir şekilde çevre ve insan sağlığı gözetilerek yürütülüyor. Taşıma işlemi özel lisanslı tıbbi atık araçları ile taşınıyor.

Taşıma işleminden sonra bertaraf tesisine getirilen atıklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın tesis girişlerine kurdurduğu radyasyon panellerinden geçirilerek tıbbi atıkların tesise kabulu sağlanıyor.

Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının MoTAT olarak adlandırılan online uygulaması ile tıbbi atıkların bakanlığa bildirimleri günlük olarak sağlanıyor.