Hatay Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

Hatay İli sınırlarında sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkların toplanması iki ayrı bölgeye ayrılmış olup iki ayrı firma tarafından toplanmaktadır. 1. Bölge 6 İlçe (İskenderun, Arsuz, Belen, Dörtyol, Erzin, Payas) Envitec Çevre Teknolojileri firması tarafından toplanmaktadır. 2. Bölge 9 İlçe (Antakya, Altınözü, Samandağ, Defne, Yayladağı, Hassa, Kırıkhan, Reyhanlı, Kumlu) Vertisa Çevre Teknolojileri İnş. Rek. Dan. İth. İhr. Ltd. Şti. olarak, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile firmamız arasında 15.02.2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile tarafımızca toplanmaktadır.

Lisanslı iki adet araç ve yeterli sayıda eğitimli personeli ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Tıbbi Atık Yönetmeliğine uygun bir şekilde toplanmaktadır. Toplanan atıklar İskenderun‘da bulunan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde bertaraf edilmektedir. Kabul edilen atıklar önce konteyner’lara aktarılır, aktarılan atıklar Sterilizasyon işlemi için otoklav‘a alınır. Sterilizasyon işlemi bittikten sonra parçalama işlemi yapılıp düzenli depolama sahasına iletilmektedir.

Tıbbi atık toplama, taşıma ve bertaraf ücretleri her yıl Ocak ayında toplanan Mahalli Çevre Kurulu Tarafından belirlenmektedir.

Cihazlarımızı incelemek için buradaki sayfamızı kullanabilirsiniz.