Isparta Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

Tıbbi atıkların sterilizasyon tesisleri, insanların ruh ve beden sağlığına, hayvan sağlığına, toprak doğal bitki örtüsü ve yeşil alanlara, yeraltı ve yüzeysel su alanları ile su rezerv sahalarına, toplumun düzeni ve emniyetine zarar vermeyecek, çevre kirliliğini engelleyecek çalışmaları içermektedir.

Sağlık kuruluşlarının ünite içi işlemleri esnasında oluşan enfeksiyon, patolojik ve kesici delici maddelerden oluşan atıklar yakma ve sterilizasyon yöntemlerikullanılarak ülkemizde bertaraf edilmektedir.
Isparta ilindeki tıbbi atık sterilizasyon tesisi ve tıbbi atık toplama taşıma sterilizasyon ve bertaraf işlemleri Atık Çevre Teknolojileri A.Ş. firması tarafından kurulmuş ve işletilmektedir.

Firma il genelinde oluşan tıbbi atıkları özel donanımlı ve sadece tıbbi atık toplama taşıma işleminde kullanılan TSE onaylı araçlarla yapmaktadir. Toplanan tıbbi atıklar MoTAT sistemi ile bildirim yapılarak günlük toplanan atık miktarları bakanlığa iletilmektedir.

Sterilizasyon tesisinde buhar biyolojik sterilizasyon yöntemi kullanılmaktadır. Sterilizasyon işleminin kontrolü ise her döngüde yerleştirilen Kimyasal İndikatörler ve Buhar Biyolojik İndikatörler ile denetlenmekte ve ayrıca Isparta Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü gözetiminde yapılan akredite laboratuvarlara gönderilen 3 aylık biyolojik indikatör testleri ile sağlanmaktadır.

Isparta ili Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisine ait iletişim aşağıdaki gibidir.

Adres: PİRİ MEHMET MH KÜLTÜR SİTESİ KAT: 1 NO: 3 ISPARTA

Tel: 02462102522