İstanbul Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içersinde bulunan 10.000 farklı noktadan düzenli olarak atık toplamaktadır. İstanbul’un bütün tıbbi atıklarını toplayan firmanın Kemerburgaz Odayeri Düzenli Depolama Alanı/ İstanbul adresinde bulunan tesisinde 1 adet günde 24 ton tıbbi atık yakma kapasitesli ‘Yakma Tesisi’, 1 adet yılda 40.000 ton tıbbi atık kapasiteli Türkiye’nin en büyük ‘Tıbbi Atık Sterilizasyon’ tesisi bulunmaktadır.

1995 yılından itibaren hizmet veren tıbbi atık yakma tesisi kendi konusuna hizmet veren ilk yakma tesisi olup bünyesinde patolojik atık sınıfına giren tıbbi atıkların bertaraf işlemlerini gerçekleştirmektedir.

İstanbul Tıbbi atık sterilizasyon tesisi 3000 m2 kapalı alanda, en son teknoloji kullanılarak tam otomatik konveyör sistemleri, uzaktan izleme ve müdahale etme özelliklerine sahiptir. İstanbul ilinin 30 yıllık tıbbi atığını karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir.

İstanbul ilinde tıbbi atıkların verilmesi için sözleşme olarak ilk önce belediyenin sitesinden ulaşılabilen tıbbi atık başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Bu formlar ile başvuru yapıldıktan sonra tıbbi atık teslimi yapılmaktadır.