Kars Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

Kars ilinin ve ilçelerinin tüm tıbbi atıkları, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve tıbbi atık tesisini işleten Erhan Makine Sanayi özel firma tarafından evsel atığa dönüştürülerek bertaraf ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi`nin Çat yolunda kurduğu Modern Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi`nde yürütülen bu işlem, günde ortalama 10 ton tıbbi atık üzerinde uygulanıyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Ardahan, Kars, Ağrı, Bayburt, Iğdır illeri ve bu illere bağlı tüm ilçelerin tıbbi atıklarını önce evsel atığa dönüştürüp, daha sonra bertaraf ediyor. Söz konusu çalışmayı yürüten Büyükşehir Belediyesi, ayda ortalama 300 ton tıbbi atık işliyor.

Tesise kabul edilmek için Kars ilinden toplanan tıbbi atıklar tartım işleminin ardından, tıbbi atık torbaları otoklav konteynerlarına boşaltılıyorlar.  Otoklavda yaklaşık 3,1 bar basınçta ve 135 derecede gerçekleşen sterilizasyon işleminin ardından çıkarılan atıklar, fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlik kontrolleri gerçekleştirildikten sonra evsel atık niteliği kazanıyorlar. Bu işlem sonrasında parçalayıcıdan geçirilerek küçültülüyorlar ve katı atık depolama sahasına gönderiliyorlar.

Sondan parçalamalı sistem olarak bilinen sterilizasyon yöntemi ile tıbbi atıkların sterilizasyonu %99,9 oranında gerçekleştirilmiş oluyor.08.01.2018 de Kars Valiliği Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü tarafından yapılan Mahalli Çevre Kurulu kararı ile tıbbi atıkların toplanması taşınması sterilizasyonu ve bertarafı için belirlenen ücret uygulanmaktadır.