Muğla Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

Tıbbi atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermesinin önüne geçmek için çalışan Muğla Büyükşehir Belediyesi, sağlık kuruluşlarından toplanan tıbbi atıkları Türkiye’nin en modern ve donanımlı tesisleri arasında yer alan Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde bertaraf ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında kurulan Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Bertaraf Tesisi, kurulduğu günden bu yana Muğla ve ilçelerinde yaklaşık 672 ton tıbbi atığın sterilizasyonu ve bertaraf işlemini gerçekleştirildi. Tıbbi Atık Tesisi kurulmadan önce Muğla’nın atıkları bertaraf edilmesi için Denizli iline gönderiliyordu.

Muğla merkez ve 12 İlçenin sağlık kuruluşlarından modern taşıma yöntemleri kullanılarak lisanslı araçlarla her ay 450 noktadan toplanan yaklaşık 80 ton tıbbi atık, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde yüksek basınçlı buhara maruz bırakılarak steril ediliyor. Steril edilen atıklar, parçalanarak hacmi küçültülüyor ve evsel çöp niteliği kazanarak Menteşe Düzenli Depolama Atık Tesisi’nde bertaraf ediliyor.

500 kg/sa kapasiteye sahip olan tesiste, tıbbi atıklar yönetmeliklere uygun olarak toplandıktan sonra sterilizasyonu ve bertarafı sağlanarak çevre kirliğinin önüne geçiliyor.