Ordu Tıbbi Atık Semineri

Çevre ve çevre sorunları son yıllarda gerek kuramsal gerekse uygulama düzeyinde en çok ele alınan konuların başında gelmektedir. Bu sorunların başında ATIKLAR gelmektedir. Atıkların özellikleri ve bileşenleri ile çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır. Atıklar içinde özelliklerinden dolayı tıbbi atıklar önemli bir yer oluşturmaktadır. Tıbbi atıklar, sağlık kuruluşlarından kaynaklanan enfekte ve biyolojik açıdan tehlikeli atıklar, enfekte olmayan evsel nitelikli katı atıklar ve tehlikeli atıklar olmak üzere üç grupta toplanır. Bunlardan enfekte ve biyolojik açıdan tehlikeli atıkların patojen taşıma ihtimali yüksek; evsel nitelikli atıkların patojen taşıma ihtimali düşüktür. İşte tıbbi atıkların bu özelliklerinden dolayı çevreye ve insan sağlığına zarar verecek şekilde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde ortama verilmesi engellenmelidir. Bertarafı ise ayrı bir dikkat gerektiren bir konudur.

Diğer atıklardan farklı olan tıbbi atıklarda bu konulara gereken önemin verilmemesi sonucunda çevre sorunlarının yanında sağlık ve etik açısından sorunların da oluşması kaçınılmazdır.

Ordu ilinde bu sorunları önlemek için Büyükşehir Belediyesi hummalı bir çalışma gerçekleştirmektedir. Tıbbi atıkların toplanması taşınması ve sterilizasyonu işini 31.05.2016 yılında Vertisa Çevre Teknolojileri firmasına ihale ederek çevre ve tüm canlılar için güzel bir projeye imza atmıştır. İl genelinde gerçekleşen bu çalışmalarla ilgili bilgi vermek ve mevzuat içeriğinden bahsetmek adına ‘Tıbbi Atıklar’ konulu seminer düzenleme kararı almışlardır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici firma Vertisa Çevre Teknolojileri İnş. Rek. Dan. İth. İhr. Ltd. Şti. işbirliği ile yürütülen ‘Tıbbi Atıkların Toplanması Taşınması Sterilizasyonu ve Bertarafı’ işi konusu kapsamında 13.07.2018 tarihinde, Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve Vertisa Çevre Teknolojileri ortak çalışmaları ile, OBB Meclis Salonunda söz konusu seminer düzenlenmiştir.

Seminere Ordu ili ve ilçeleri genelinde hizmet veren tüm sağlık kuruluşları ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü davet edilmiştir. Yoğun katılımlar eşliğinde gerçekleşen seminerde ‘Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne değinilmiştir ve Vertisa Çevre Teknolojileri firmasının işlettiği sterilizasyon tesisinde gerçekleştirilen işlemlerden, tıbbi atıkların ve tehlikeli atıkların ayrımından bahsedilmiştir. Aynı zamanda ‘Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkındaki Yönetmelik’ten ve Tıbbi Atıklarda ADR’den bahsedilmiştir.

Çevre Şehircilik Bakanlığı bünyesinde dizayn edilen yeni sistem Entegre Çevre Bilgi Sistemi hakkında bilgilendirme yapılmış ve MoTAT Sisteminin kullanım aşamaları sağlık kuruluşlarına iletilmiştir. Seminer sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi düzenlenmiştir.