Trabzon Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi

Trabzon ili genelinde sağlık kuruluşlarından kaynaklı tıbbi atıkların toplanması, taşınması, geçici depolanması ve bertaraf edilmesi işlemleri için Trabzon Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi birimi özenli bir çalışma yürütmektedir.

Trabzon ilinde sağlık kuruluşlarında oluşan tıbbi atıklar sterilizasyon için Trabzon ilinde kurulu olan tıbbi atık sterilizasyon tesisine taşınmaktadır. Tıbbi atıkların toplanması taşınması sterilizasyonu ve bertarafı konulu işi belediye ihale ederek yap işlet devret modeliyle sürdürmektedir. Bu kapsamda Çevre İzin ve Lisansı bulunan özel bir firma lisanslı araçları ile hastane ve diğer tıbbi atık üreten kurumlardan eğitimli personeli ile atıkları toplamaktadır. Toplanan tıbbi atıklar MoTAT sistemi ile bakanlığın sistemine girilerek tıbbi atık sterilizasyon tesisine kabul edilmektedir. Burada buhar sterilizasyon yöntemi ile steril hale gelerek %99,999 oranında evsel nitelikli atığa dönüştürülmektedir.

Trabzon tıbbi atık sterilizasyon tesisi son sistem teknoloji ile kullanılarak yapılan ekipmanlar ile donatılmıştır. Toplam 6.500 kg/gün ve 1 adet 5000 kg/gün tıbbi atık sterilizasyon ünitesi mevcut olup çalışmalar aksatılmadan devam ettirilmektedir.

Tıbbi atık üreten tüm kurumlarla tıbbi atık sözleşmesi imzalanarak günlük rotalar belirlenip plan dahilide 48 saat dolmadan tüm kurumların tıbbi atıkları toplanmaktadır.